
Mád: mandulavirágzás méhecskékkel
Csodálatos hírünk van: megjött a tavasz Mádon! A Nyulászó-dűlőben álló mandulafácska virágba borult, és szépséges rózsaszín virágai között megjelentek az első méhek is! Bár a szőlő beporzásában zümmögő kis barátaink nem vesznek részt, hiszen a szőlő virágait a szél porozza, mégis mindig örömmel nyugtázzuk a jelenlétüket a környék fáin, bokrain; gondosan ügyelünk rájuk, és kizárólag méhkímélő technológiákat használunk a szőlőművelés során.
A fagy múltával, ahogy nő a levegő és a talaj hőmérséklete, a szőlőtőkékben elindul a nedvkeringés: a metszés által ejtett sebeknél „könnyezik”a növény. Érdekesség, hogy egyetlen tőke ilyenkor 3-6 liter, sőt, egy nagyobb méretű tőke akár 20 liter vizet is elcsepegtet a talajba. Ez soknak tűnhet, de teljesen természetes folyamat; a nedvcsepegés nem jelent különösebb veszteséget a növény számára. A könnyezés ugyanakkor csalhatatlan jele annak, hogy közel már a rügyfakadás is: ahogyan a szőlővesszők telítődnek vízzel, a téli álmot alvó rügyek is duzzadni kezdenek, vattaszerűvé válnak, majd kifakadnak, és előbújik a hajtáscsúcs.

Ez persze egyelőre még odébb van: tartósan melegebb (+10 fok feletti) nappali hőmérséklet kell hozzá, hogy majd április közepén vagy a hónap második felében bekövetkezzen. Az elmúlt évtizedben a rügyfakadás legkorábban március 25-én kezdődött, tavaly pedig április 19-én. Idén is nagy örömmel és munkára készen várjuk, hogy a 7 dűlőnk 22 parcellájában mind a hat csodálatos tokaji szőlőfajta új életre sarjadjon. Hiszen − ahogyan mondani szoktuk − egy új évjárat kezdete a szőlő számára a megújulás, élni akarás időszaka, a szőlő művelői számára pedig a tenni akarásé, amikor évről évre eltölt bennünket a magas minőségű termés reménye.
Sorry, the comment form is closed at this time.