Barion Pixel

Add meg itt a címsor szövegét

Egy mediterrán évjárat kihívásai

2012-01-05

A 2011-es év első felében az átlagnál kevesebb csapadék esett, de ültetvényeinkben a jó vízgazdálkodású nyiroktalajokon aszálytünetek nem jelentkeztek. A tavasz aszályos periódusait a növény maximálisan kivédekezte korábbi rendkívüli, kedvezőtlen évjáratból fakadó vizeinek raktározásával, így tartalékos tápanyag-háztartásának köszönhetően, magabiztosan várta a nyári fejlődési folyamatait. A szőlő összetett fürtös virágai korán, már május 27-én megjelentek; a fürtzáródás június végén már be is fejeződhetett.

Július hónap időjárása szélsőséges volt, szeles és kánikulai napok mellett jelentős, 120 mm-es eső is leesett. Augusztus 10-től október végéig száraz, meleg időszak következett kevés, szorványos csapadék kíséretében, de a magabiztos növényvédelemnek hála, precízen álltuk az elénk háruló akadályokat.

A száraz alapanyag szürete szeptember második felében kezdődhetett, október közepétől pedig folyamatosan szedtük az édes borok legkiválóbb paraméterű gyümölcseit. A hosszantartó, csapadékmentes időjárás és a reggeli lehűlések – páralecsapódások hiányában – minimalizálták a botrytizálódást, inkább a bogyók töppedése volt jellemző. Jól szervezett, szelektív szüreteléssel a bortípusaink készítésére alkalmas szőlőtermést előzetes elképzeléseink alapján begyűjthettük, sőt, minden eddiginél karakteresebb, lendületesebb szőlőalapanyagot válogathattunk legfényesebb borkincsünkhöz, a 6 puttonyos tokaji aszúhoz is. A 2011-es év mediterrán jellege ellenére az üdítő, minden kétséget kizáróan kivételes adottságokat felmutató Holdvölgy évjáratok közé sorolható.

Ez is érdekelhet