A Culture 6 puttonyos tokaji aszú készítésekor nem csak a legkiválóbb aszúszemeket, hanem az első osztályú, klasszifikált dűlők kivételességét, Tokaj gazdag történelmi és kulturális örökségét, a Holdvölgy történetének élettel teli pillanatait, az évjáratok értékeit és az évek meghatározó emlékeit is palackba zárjuk.
A bogyók héjszövete a szürkepenész hatására megbarnul és penészbevonat alakul ki, mely száraz, meleg időjárás esetén vizet szív el a szőlőszemekből. Azok ráncolódnak, töppedésnek indulnak, így pedig magas cukortartalmú, kiváló ízű aszúszem keletkezik.
Mindig kézzel, precíz válogatással szüreteljük a botritiszes furmint, hárslevelű, zéta szőlőbogyókat. A szelekció már a dűlőkben kezdődik, egy parcellát 3-4 alkalommal gondosan bejárva. Kizárólag az évjárat legjobb minőségű aszú szemeit használjuk fel a Culture készítéséhez.
Az aszúszemeket 24-48 órára, makulátlan furmint alapanyagból készült, erjedő alapborba áztatjuk. Dinamikus folyamat, mely során a bogyókból további cukor, sav, színanyag, aroma és íz kerül a borba. Minden évjáratban a legmagasabb beltartalmú, 6 puttonyos aszú elkészítése a cél, 160-230 g közötti cukortartalommal.
A pneumatikus présben az alapbor és a szemek együtt préselődnek. A csak aszú készítéshez használt mechanikus kosárprés kizárólag az aszú szemeket préseli 9 bar nyomással, rendkívül hosszú présidővel. Az aszúbor aktív figyelem mellett, még 1-3 hétig erjed, majd stabilizálás után tölgyfa hordókba kerül.
Aszúink átlagosan 24 hónapot töltenek magyar és francia Seguin Moreau tölgyfa hordókban. Ez lényegesen több az előírt, 18 hónapos borvidéki minimumnál. Minden év december 10-én, az Aszú Világnapján, tételeink egyben előjegyezhetővé is válnak, melyeket aztán, garanciát vállalva érlelünk tovább a bor kiszállításáig.
Szűrés után az aszút saját, NASA technológiával ellátott, légfertőtlenített palackozónkban töltjük üvegekbe. Ezután borunk még átlagosan 72 hónapot pihen palackba zárva, közel 2 km hosszú, történelmi pincerendszerünkben, mely tökéletes körülményeket teremt ehhez a hosszú érlelési folyamathoz.
Culture tételeink az aszú szüret első napjától számítva, átlagosan 8 év múlva érik el azt a beltartalmi minőséget, mely során egy meghatározó, gazdag és limitált hungarikum kerülhet a poharunkba. A tételek palackos értékesítése is ekkor indul, minden év szeptemberében. Értékük évről-évre növekszik a csökkenő palackszámok következtében.
Szakszerű tárolás mellett, az aszú beltartalma az idő múlásával egyre többet fejlődik, de legfőképp mélyül. Eszmei értéke folyamatosan növekszik. Gondos készítési és tárolási körülmények mellett akár egy száz éves aszú is kiváló minőségű csúcsbor maradhat, mely így az élet pillanatainak ünneplésén túl, hosszú távú befektetésnek is megfelelő lehet.
Egy minőségi tokaji aszú véges mennyiségű és megismételhetetlen. A rendkívüli egyediségről szól,
úgy ahogy életünk meghatározó, becsben őrzött pillanatai is. Egy aszú ráadásul akár egy évszázadon át is tartja értékét. Ez teszi lehetővé, hogy legértékesebb emlékeink később is visszaidézhetők legyenek egy-egy kortyban, az esemény évében szüretelt gyümölcsből készült palackok révén.
A Culture tokaji aszúk általánosan csak a szüretet követő nyolcadik évben kerülnek forgalomba. A Birtok tapasztalatai alapján, ugyanis ekkor érik el optimális bemutatási állapotukat. Annak érdekében viszont, hogy a vásárlók a számukra fontos évjáratokból előre biztosíthassanak maguknak vagy szeretteiknek ajándékként borokat, a tételek már a forgalomba kerülés éve előtt is megvásárolhatók. PRECULTURE előjegyzési programunk minden év december 10-től, az Aszú világnapjától nyílik meg.
A mindenkori tokaji aszú évjárat elkészültére elsősorban a mádi első osztályú, történelmileg klasszifikált dűlők és a Holdvölgy szakmaisága a garancia. Borkészítésünkben nincs véletlen tényező. Szőlészünk és borászunk tapasztalata és odaadása, az emberi kéz precíz munkája, a legkorszerűbb technológiák és az 500 éves érlelőpince együttes használata felejthetetlen Culture aszúk készítését teszi lehetővé. Ezt korábbi évjárataink is bizonyítják, hiszen 2006 óta minden évben elkészítettük a tételt.
Az előjegyzésben megvásárolt borok megalkotására pedig nem csak ígéretet teszünk, de szerződéses kötelezettséget is vállalunk. Az előjegyzésről kiállítunk egy igazolást, amely kimondja, hogy a lefoglalt palackmennyiséget az aszúszemek szüretétől számított 8. évben, augusztus 15. után, tökéletes minőségben házhoz szállítjuk. Az érlelés alatt pedig a borász által jegyzett rendszeres és részletes érlelési tájékoztatót küldünk a borok fejlődéséről.
A miocén kori ősszőlő, a Vitis tokaiensis levelének lenyomatát Erdőbényén találják meg az 1950-es években.
Maga a tokaji borászkodás csak a későbbi római korban, i.u. III.-IV. évszázadban alakul ki. Az aszú kapcsán pedig Balassa István kutatásai mutatnak rá, hogy az aszút (azwu), mint borászati fogalmat és bor megnevezést 1551-ben már használták Tokaj-Hegyalján.
A legősibb ismert bontatlan tokaji aszú évjárata, mely a jelenlegi ismeretek szerint a szász királyi pincészetből származik és páratlan értéket képvisel.
A tokaji borok híre az 1700-as évek elején kezd világszinten terjedni, főként az arisztokrácia és a királyi udvartartás köreiben. „Ez a királyok bora, a borok királya.” – mondta XIV. Lajos francia király a II. Rákóczi Ferenctől kapott bor ízlelése után.
III. Károly magyar király 1737. évi rendelete a térséget a világon elsőként zárt borvidékké nyilvánítja és ekkor indul el az eredetvédelmi szabályozás kialakítása is. Ekkor már olyan királyok és királynők versengenek az aszúért mint XV. Lajos, II. (Nagy) Frigyes, Mária Terézia királynő.
Ebben az évben a világon először Tokaj-Hegyalján klasszifikálják a dűlőket. Ez mind segít abban, hogy a terület fejlődhessen és sajátos, különleges értékeit megőrizhesse. Közben pedig számtalan művészt is megihlet a borkülönlegesség: Goethe, Rousseau, Voltaire, Mozart, Brahms, Schubert.
Az első dűlőklasszifikációt 1867-ben követte a második dűlőminősítés, megerősítve ezzel a Mádi-medence minőségi dominanciáját a régióban.
A XX. század legkiemelkedőbb évjárata, mely 1995-ben a Bordeux-i Borvilágkiállításon, Nagy Aranyérmet nyert, 1996-ban pedig az évszázad borának választották az Egyesült Államokban. Érlelési potenciálja több, mint 100 évre tehető.
Az UNESCO felveszi a Tokaji borvidéket a világörökségi listára, “Tokaji borvidék kultúrtáj, Magyarország” néven.
Elkészül az első CULTURE 6 puttonyos tokaji aszúnk. Ettől az évtől kezdve pedig minden évjáratban megalkotjuk Tokaj legnemesebb ajándékát, az aszút.
Olyan borokat kívánunk alkotni, amelyek
Tokaj történelmi kiválóságával járulnak hozzá életünk meghatározó
pillanatainak ünnepléséhez, megidézéséhez.
3909 MÁD,
ÁRPÁD U. 13.
© 2024 Holdvölgy Birtok. All rights reserved.
Új évjáratok, események, borválogatások, díjak
A legjobb élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint például a sütik, hogy tároljuk és/vagy elérjük az eszköz információit. Ezekhez a technológiákhoz való hozzájárulás lehetővé teszi számunkra az olyan adatok feldolgozását, mint a böngészési szokások vagy egyedi azonosítók ezen az oldalon. A hozzájárulás megtagadása vagy visszavonása bizonyos funkciókra és szolgáltatásokra negatív hatással lehet.